Dolandırıcılık Karşıtı Politika

Güvende olmanız için çalışıyoruz

P&G, güvenle kullanılan kaliteli ürünler sunarak,180 yıldır insan hayatına dokunuyor ve iyileştiriyor. Tüketicilerin, ürünlerimize ve ismimize olan güveni bizim için çok önemli.

P&G tarafından gönderildiği iddia edilen, dolandırıcılık amaçlı bir mesaj aldığınızı düşünüyorsanız, lütfen doğrudan bizimle iletişime geçin. Bir dolandırıcılık olayının mağduru olduysanız, yetkililere resmi başvuruda bulunun. Dikkatli olmanız için, aşağıda bazı sahtecilik örnekleri veriyoruz.

Man on the phone in front of a computer

Kimlik Avı

Bazı kişiler, kişisel bilgilerinizi hemen vermemeniz durumunda talihsiz bir durum yaşayacağınızı ya da hediye, ödül gibi bir fırsatı kaçıracağınızı iddia ederek finans bilgilerinizi temin etmeye çalışabilir. Sizi telefonla arayan ya da e-posta ile ulaşan hiç kimseye finansal bilgilerinizi vermeyin. Arayan kişi siz olmadığınız sürece, Sosyal Güvenlik Numaranız, banka hesap bilgileriniz, kredi kartı numaranız ya da şifre bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi telefonla, e-posta ya da internet üzerinden üçüncü kişilerle paylaşmayın.

P&G kişisel bilgilerini istemek üzere kişilerle iletişim kurmaz. Ayrıca hiçbir koşulda kayıtlarınızı kaybettiğimizi ya da güncellediğimizi iddia ederek e-posta göndermeyiz ya da sizi aramayız. P&G'den gelen bir iletişimin gerçek olup olmadığından emin değilseniz, e-postada yer alan herhangi bir linke tıklamak yerine, doğrudan doğruya internet sayfası adresini yazarak şirket internet sayfasını ziyaret edin. Emin olamıyorsanız P&G ile doğrudan iletişim kurmak daha güvenli olacaktır.

İşe yerleştirme

Kötü niyetli kişiler, şirketimizde çalışmak isteyenlerden ücret almak amacıyla e-postalarında ya da internet sayfalarında P&G adını ya da ticari markalarını kullanabiliyorlar. Talepler arasında işe yerleştirme ücreti ya da göçmenlik işlemleri gibi ücretler olabilir. P&G, adaylardan herhangi bir gerekçeyle önceden ücret talep eden istihdam ajansları ile çalışmamaktadır.

P&G zaman zaman, bünyesinde belli bir pozisyonda istihdam edilmek üzere adayların belirlenmesine yardımcı olması amacıyla insan kaynakları ajanslarıyla çalışabilmektedir. Yasal bir insan kaynakları ajansının sizinle temasa geçmesi durumunda, iş arayan kişi olarak sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Diğer dolandırıcılık girişimleri

Dolandırıcıların tüketicilere çok sayıda sahte çek göndermesi ve ödeme yöntemi olarak para transferini kullanmaları yaygınlaşmaktadır. P&G hiçbir zaman size çek gönderip, hemen ardından söz konusu paranın bir kısmını para transferi ya da nakit aktarım hizmetleri aracılığıyla iade etmenizi talep etmez. Ayrıca, P&G hiçbir zaman açık onayınız olmadan sizi, yarışma, çekiliş ya da hediye dağıtımı gibi promosyonlara dahil etmez. Bir promosyon ödülü kazanmanız durumunda, P&G ödülü size göndermek için herhangi bir ücret talep etmeyecektir.