Lider Gelişimi

Bugünün ve yarının liderleri

Çalışanlarımız rekabet avantajımızın kaynağıdır. Başarımız tamamen, öncelikli olarak içerden terfi ve disiplinli bir yaklaşımla yönettiğimiz yeteneklerimizin gücüne bağlıdır. Yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmedeki titizlik anlayışımızı dünyanın her yerinde, her düzeyden çalışanların geliştirilmesi için kullanırız.

Amaç ve değerleri paylaşıyoruz

P&G'de lider yetiştirme anlayışının temeli; Amacımız, Değerlerimiz ve İlkelerimiz ile özdeşleşmiştir. Birlikte tüketicilerin hayatlarını güven ve doğrulukla sahiplenerek, liderlik ve kazanma tutkusuyla iyileştirmeye çalışırız.

En iyileri işe alırız

Sektördeki en iyi yetenekleri kendimize çekip istihdam etmemizle gurur duyuyoruz. Karakter, liderlik ve becerilerin değerlendirildiği, etkinliği kanıtlanmış bir seçme süreci dahilinde başvuru sahiplerini şirket kültürümüze ve isteklerimize ne kadar uygun olduklarına bakarak belirliyor ve işe alıyoruz.

Liderler yetiştiriyoruz

Lider yetiştirme söz konusu olduğunda uygulayarak öğrenmenin yerini alabilecek bir yöntem olmadığına inanıyoruz. Bu nedenle işletmenin ihtiyaçları ile çalışanların güçlü olan yanları ve ilgi alanlarını eşleştirerek her bir çalışanımız için anlamlı sorumluluklar belirleriz. Çalışanlara verilen görevler, iş birliğini, disiplinli proje yönetimini, tüketicilerle, perakende sektöründen müşterilerle ve diğer iç/dış paydaşlarla birlikte çalışmayı gerektirir.

Aktif olarak işe alır, öğretir ve yol gösteririz

Liderlerimiz işe alım ve rehberlik süreçlerine aktif olarak katılırlar. CEO'muz, başkan yardımcılarımız, başkanlarımız ve işlevsel yöneticilerimiz, üniversite kampüslerinde düzenlenen kariyer günlerinde görev alır ve yönetici eğitim programlarında ders verirler. Yöneticiler aynı zamanda rehberlik ve koçluk yapar, daha genç yöneticilerin büyük işletme ve organizasyonlara liderlik etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurlar.

Kariyer planlama

P&G'de sadece iş değil, kariyer fırsatları da yaratırız. Bunu başarmanın yollarından biri P&G'deki yetenekleri global olarak yönetmek, orta düzey yöneticilerden başlayarak, farklı iş kollarında ve farklı coğrafi noktalarda başarılı olmak için ihtiyaç duyacakları uzmanlığı, çeşitliliği ve becerileri sağlamaktır. Çalışanlarımızı geleceğe hazırlamak için ilk günlerinden itibaren onlara donanım kazandıracak çeşitli görevler vermeye başlarız.

Öğrenmek yaşam biçimimizdir

İş başında kazanılan deneyime ek olarak, zengin teknik, işlevsel ve liderlik becerileri eğitimleri sunarız. Örneğin başkalarını yönetme sorumluluğunu almak gibi bazı programlar kariyerlerinin belli dönüm noktalarında çalışanlarımıza sunulur. Bazı programlarda ise yöneticiler perakende satış noktalarına, hatta tüketicilerin evlerine giderler.