Çevresel sürdürülebilirlik

Environmental Sustainability
Sustainability Icon

P&G’de çevresel sürdürülebilirlik, iş yapma şeklimizin temelinde yer alır. Dünyayı daha iyi bir yer yapma sorumluluğumuz var. P&G, özellikle İklim, Ormancılık, Su ve Ambalaj alanlarında evlerimizi, topluluklarımızı ve gezegenimizi olumlu yönde etkilemeye kararlı. Sürdürülebilir bir şekilde üstünlük sağlayan yenilikler ve ürünler geliştirmeye odaklanıyoruz. Tedarik zincirimizde ayak izimizi azaltmaya ve daha döngüsel yaklaşımlar için çabalamaya devam ediyoruz. Bugün karşı karşıya olduğumuz en zorlayıcı ve karmaşık meselelerin bazılarıyla mücadele etmek için harici kuruluşlarla ortaklıklar inşa ediyoruz. Çalışanlarımız da sürdürülebilirliğin günlük işlerine entegre edildiğinden emin olmakta kararlı. İklim, su, ormancılık ve ambalaj alanlarında neler yaptığımızı öğrenmek için buraya tıklayın.

Nature image
Climate icon

İklim

2040’A KADAR NET SIFIR HEDEFİ

P&G, Eylül 2021’de ham maddeden perakendeciliğe kadar operasyonlarında ve tedarik zincirinde net sıfır sera gazı (GHG) emisyonuna ulaşmak için yeni bir hedef ortaya koydu. P&G ayrıca iklim eylemlerini ve önümüzdeki temel zorlukları hızlandırmak için kapsamlı bir yaklaşım belirleyen İklim Geçişi Eylem Planını paylaştı. İklim Geçişi Eylem Planı, P&G’nin 2040’a kadar net sıfır hedefinin ayrıntılarına ek olarak, tedarik zinciri, operasyonlar, ürünlerimizin tüketiciler tarafından kullanımı ve ürün ömrü boyunca ürünlerimizin ve ambalajlarımızın tüm yaşam döngüsü emisyonlarını ele alıyor.

İklim hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyişimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

NET SIFIR 2040İKLİM GEÇİŞİ EYLEM PLANIİKLİM İLERLEYİŞİ
Washing hands image
Water icon

Su

İnsanlar ve doğa için suyu korumak ve geri kazandırmak üzere üzerimize düşeni yapıyoruz. 2020 yılında, Bonneville Environmental Foundation (BEF) Business for Water Stewardship (BWS) programı ile ortaklığa başladık; bu program vasıtasıyla, Kaliforniya’nın Sacramento Nehri ve American Nehri havzalarında topluluklar ve işletmeler için tatlı su ekosistemleri ve su tedariki üzerinde uzun vadeli, pozitif bir etki yaratmayı amaçlayan altı projenin finansmanını sağlıyoruz. Bu projeler ile insanlar ve doğa için üç milyardan fazla litre suyun geri kazandırılmasını bekliyoruz. Ayrıca operasyonlarımızda üretim birimi başına su verimliliğini %251 oranında artırdık ve 3,1 milyar litre suyu döngüsel kaynaklardan tedarik ettik.

Su hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyişimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

1 Kurumsal taban çizgimiz olan FY09/10’a kıyasla verimlilik ilerleyişi.

Image of an forest
Forestry icon

Ormancılık

Aile Bakımı ürünlerimizde %100 sertifikalı posa kullanıyoruz ve 2030’a kadar %100 FSC’ye ulaşma hedefimiz doğrultusunda, 2022 yılına kadar tercih ettiğimiz sertifikasyon olan %75 FSC sertifikasyonuna ulaşacağız. Sorumlu palm yağı tedarikinde kararlıyız. Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası (RSPO) üyeleri arasında yer alıyoruz ve RSPO’nun 2018 İlkeleri ve Kriterlerine (P&C) bağlıyız. 2021 itibarıyla, tüm P&G tüketici markaları %100 RSPO sertifikalı palm yağı kullanıyor.

Ormancılık hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyişimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Plastic recycling
Packaging icon

Ambalaj

2021’de tüketici ambalajlarımızın %73’ü geri dönüştürülebilir veya tekrar kullanılabilir özelliktedir ve %100 geri dönüştürülebilir veya tekrar kullanılabilir tüketici ambalajları için çalışmaya devam ediyoruz.

Ambalajlama hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyişimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Footprint icon

Hedef 2030

Karbon emisyonlarımızı azaltmak, su korumasına öncelik vermek ve yenilenebilir elektriğe geçiş yapmak sadece bir başlangıç. 2018’de dikkatli bir değerlendirme yaptık ve sadece ayak izimizi azaltmayı ve kıymetli kaynakları korumayı değil, dünyanın restorasyonuna yardımcı olmayı ve nihayetinde dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmayı amaçlayan yeni uygulamalar ve yeni bir hedef seti benimseyerek enerjimizi 2030’a doğru yeniden odakladık.

Hedef 2030 ilerleyişimiz hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Our Home Our Planet
Home icon

Evde Enerji Tasarrufu

2015’ten bu yana, P&G markaları Tide (Alo) ve Ariel, yaklaşık 15 milyon metrik ton karbondioksitten kaçınmaları için tüketicilerin düşük enerjili çamaşır yıkama programları kullanımlarını artırmalarına yardımcı oldu. Karbon ayak izimizin en büyük sorumlusunu, yani ürün kullanımı sırasında suyu ısıtmak için ihtiyaç duyulan enerjiyi azaltmaya yardımcı olmak için inovasyonu kullandık ve tüketici eğitimini sürdürdük.

Ariel turn to 30

Çalışmalarımız burada bitmiyor.

Su, atık, iklim, ormancılık, eşitlik ve kapsayıcılık, yönetim ve daha fazla alanda P&G’nin hedefleri, çalışmaları ve ilerleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için ESG Investor Portal’ımızı (ESG Yatırımcı Portalı) ziyaret edin. Ormancılık, plastik ambalaj, su ve iklim alanlarında evimiz olan gezegenimizi iyileştirmeye yardımcı olduğumuz farklı programlarımız ve faaliyetlerimiz hakkında spesifik bilgiler için internet sitemizin Etki Haritası bölümünü ziyaret edin.

1880s Bartlett Store

P&G’nin Sürdürülebilirlik Geçmişi.

Çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarımızın tam geçmişini görmek için zaman çizelgemize bir göz atın.

DAHA FAZLASINI ÖĞRENİN