Sürdürülebilirlik

Woman is playing with children
Sustainability Icon

Her adımda ayak izimizi azaltıyoruz

Sürdürülebilir teknolojiyi kullanmayı önemsiyoruz. Bir şirket olarak, tüketicilerin duyarlı bir şekilde faydalanabilecekleri çevre dostu markalar sunmayı taahhüt ediyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve biz de üzerimize düşeni yapmayı taahhüt ediyoruz.

Hedeflerimiz

2018'de Dünya Haftası sırasında, Ambition 2030 adında yeni çevresel sürdürülebilirlik hedefleri yayınladık. Bu geniş kapsamlı hedeflerin ortak bir amacı var. Bu amaç, Şirket ve tüketiciler için değer yaratırken çevre ve toplum üzerinde olumlu etki sağlamak ve bu etkiyi yaymak.

Dünyanın en acil çevresel sorunlarından olan sınırlı kaynak ve artan tüketim sorununu ele alma girişiminde, dört spesifik alana odaklanacak sac ayaklarını oluşturduk:

Sustainability: Enable responsible life

Bilinçli tüketimi, ambalajlamayı, içerik maddelerini ve güvenliği sağlamak

Sustainability: Reduce our footprint - Icon

Ayak izimizi azaltmak, ormanları korumak ve palm yağı üreten küçük işletmecilerinin yaşamlarını iyileştirmek

Advance recycling solutions Icon

Ambalajların okyanuslara ulaşmamasını sağlamak, suyu korumak ve geri dönüşüm çözümleri geliştirmek

Integrate sustainability into business plans Icon

Çalışanları eğitmek, sürdürülebilirliği işletme planlarına entegre etmek ve gelişimi ödüllendirmek

DAHA FAZLA BILGI

2020 hedeflerimizde oldukça fazla ilerleme kaydettiğimizden, gelecek için bu iddialı hedefleri oluşturma imkanı bulduk. Bunu yapmak için, burada da görebileceğiniz şekilde, verimliliğimizi geliştirmeye ve üç alanda ayak izimizi azaltmaya odaklandık. Her bir bölüme geçmek için tıklayın.

Suyu korumak

Adult washes dishes

Son yirmi yılı aşkın süredir, ekiplerimiz tesislerimizdeki su kullanımını azaltmak ve geri dönüştürmek ve sizin de evinizde su kullanımını azaltmanız için yenilikçi yollar geliştiriyor.

Adult working in factory

Su kullanımımızı azaltmak

2020 hedefimiz: tatli su kullanımıni %20 azaltmak

100% to our 2020 goal

Üretim birimimiz başına kullanım oranımızı %27'den fazla azalttık

Son beş yıldır, hangi üretim sahalarının ve tedarikçi konumlarının suya sınırlı erişime sahip olduğunu belirlememize olanak tanıyan bir süreç geliştirmek için Dünya Kaynakları Enstitüsü'nün Aqueduct (Su Kemeri) Projesinde uzmanlarla ile birlikte çalışıyoruz.

Bu sahalardaki riskleri ele almanın bir sonucu olarak, tatlı su kullanımımızı azaltma imkanı bulduk. Örneğin, Oxnard, California'daki Bounty ve Charmin tesislerimiz kullanımlarını %28 oranında azalttı.

Washing the dishes

Evinizde su tasarrufu yapmaniza yardımcı oluyoruz

2020 hedefimiz: 1 milyar insanin su açisindan verimli ürünlere erişimini sağlamak

61% to our 2020 goal

610 milyondan fazla tüketicinin erişimi sağlandı

Birçok P&G ürününü kullanmak için su gereklidir. Daha az su kullanmanıza izin veren ancak yine de tam olarak faydalanmanızı sağlayacak yollar oluşturmak için çok çalışıyoruz.

Cascade Platinum Action Pacs

Cascade Platinum Action Pacs yapışmış yemek artıklarını çok iyi temizler, böylece her yıkamada 75 litreden daha fazla su tasarrufu yapabilirsiniz. *

Swiffer WetJet

Swiffer Wet veya WetJet kullanan evler, standart paspas ve kovaya kıyasla yılda 260 litreden fazla su tasarrufu sağlayabilir.

American Forest & Paper Association

Su Alanında 2016 Sürdürülebilirlik Ödülü

The American Forest & Paper Association

Atıklari ortadan kaldirmak

Environmentally friendly factory

Vizyonumuz, bir gün çöp sahalarına, sıfır tüketici ve üretim atığının atılmasını sağlamak. Öncülük etmek ve mümkün olan en doğru atmosferi yakalamak için, bu vizyonu gerçekleştirecek bir misyona sahibiz.

Adult holding manufacturing waste

Üretim atıklarini geri dönüştürmek

2020 hedefimiz: kati atık alanlarina atilan üretim atiği oranini tamamen sifira çekme

72% to our 2020 goal

Üretim tesislerimizin %72'si bunu başarmış durumda

2007'den bu yana, Küresel Varlık ve Geri Kazanma Alımları (GARP) programımız, çöplüklerden yaklaşık 700.000 metrik ton çöpü başka yere yönlendirmekte ve normalde atık olacak bu maddeler için alternatif kullanım alanları bulmaktadır.

Pampers Baby Dry

Çin'de, Pampers'ın son derece emici malzemeleri, uzun süre su tutan bir gübre oluşturmak için kullanılıyor ve bu da yerel halkın Gobi Çölü gibi zorlu alanlarda yeniden dikim yapmasını sağlıyor.

Always Pads

Akashi sahamızda atılan Always pedleri, emici kedi kumu halinde geri dönüştürülüyor.

Atıklarinizi azaltmanizda size yardımcı olmak

Doğayı korumanın her zamankinden daha önemli hale geldiği bir dünyada, çevresel açıdan sürdürülebilir ürünler yaratmanın önemli olduğunu biliyoruz. Mümkün olduğunca verimli ve sürdürülebilir olmaları adına ambalajlarımızı geliştirmek için çabalarımızı sürdürüyoruz.

80'li yıllardan beri ürünlerimizde ve ambalajlarımızda geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıyoruz. Hatta bünyemizde çalışan bilim insanlarımızdan biri, daha önce geri dönüştürülemeyen bir tür plastiği geri dönüştürebilen ve atıkları daha da fazla azaltmamıza yardımcı olan sürdürülebilir bir teknoloji icat etti.

Bugüne kadar, Waste to Worth gibi programlar ve The Recycling Partnership, The Closed Loop Fund ve Materials Recovery for the Future gibi kuruluşlarla işbirliği yaparak tüketicilerin ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olmaya devam ediyoruz.

2020 hedefimiz: ambalajlarin %90'inin geri dönüştürülmesini sağlamak

96% to our 2020 goal

P&G ambalajlarının %86'sı geri dönüştürülebilir olarak kabul edilir

Dawn Ultra

Dawn Ultra, damla başına 3 kat daha fazla yağ temizleme gücüne sahiptir*, böylece daha az deterjanla daha fazla bulaşık yıkayarak her yıl 25.000 tona kadar plastik tasarrufu sağlanır.†

Puffs Ultra Soft

Puffs Ultra Soft ve Plus Lotion'un her bir yaprağı, lider rakip markaya göre 3 kat daha güçlüdür. Daha az kullanım sayesinde atık oluşumunu azaltır.

2020 hedefimiz: ambalaji, tüketici kullanımı başina %20 azaltmak

65% to our 2020 goal

Ambalaj kullanımını %13 oranında azalttık

Tide Purclean

Tide purclean™ ürünümüzün, %100 geri dönüşümlü ambalajı ile %65 oranında biyolojik bazlı olduğu tasdiklenmiştir ve katı atık sahasına sıfır üretim atığı gönderen bir tesiste üretilir.

Head & Shoulders

TerraCycle ve SUEZ ortaklığında, %25 oranında geri dönüştürülmüş plaj plastiği ile üretilen dünyanın ilk geri dönüştürülebilir şampuan şişesini ürettik.

İklimimizi korumak

Drawing of windmills and forest

Amacımız, firmamızın ve tüketicilerimizin çevresel ayak izini azaltırken “güvenebileceğiniz kalite” olma sözümüzü tutmaktır.

2020 hedefimiz: sera gazi salinimini %30 azaltmak

53% to our 2020 goal

Mutlak sera gazı salınımlarını %16 oranında azalttık

2020 hedefimiz: enerji tüketimini %20 azaltmak

100% to our 2020 goal

Üretim birimi başına düşen enerji kullanımını %22 oranında azalttık

Workers standing on a metal platform with windmills in the background

Tesislerimizde yenilenebilir enerji

2020 hedefimiz: %30 yenilenebilir enerji

33% to our 2020 goal

%10 oranında yenilenebilir enerji elde ettik

Ortaklarımızla, Teksas'taki rüzgar çiftliğimize 52 adet rüzgar türbini daha katarak elektrik şebekesine 125 megavattan fazla elektrik sağladık. Bu rüzgar çiftliği, Tide, Gain, Downy, Dawn, Cascade, Febreze ve Mr. Clean dahil olmak üzere ABD ve Kanada'daki tüm Giyim ve Ev Bakım ürünleri üretim tesislerimizde ihtiyaç duyulan elektriğin %100'ünü sağlıyor.

Forest

Sorumluluk sahibi kaynak kullanımı

Ormanlar en yenilenebilir kaynaklarımızdan biridir. Çok sayıda kuruluşla işbirliği yaparak, bu doğal ortamların korunmasına yönelik ilerlemeler kaydediyoruz.

Sürdürülebilir Palm Yağı üreticileri Yuvarlak Masa üyeleri olarak, palm ve palm türev ürünlerimizi de sorumlu bir şekilde kullanma konusunda taahhüdümüz var.

Çevre politikamiz
United States Environmental Protection Agency

İklim Liderlik Ödülü 2017: Kurumsal Lider

İklim değişikliğini ele almak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için aktif lider ilan edildik ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Center for Climate and Energy Solutions ve The Climate Registry

Yapacaklarımız bunlarla sınırlı değil.

Bu, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik tüm çabalarımızın sadece ufak bir bölümünü oluşturuyor. Dünyada neler yaptığımıza etraflıca göz atmak için kurumsal sürdürülebilirlik raporumuzu indirin.

Tüm hedef rakamlar, 2010'dan beri kaydedilen ilerlemeyi temsil eder.
* Bulaşık makinesini yüklemeden önce ön durulama işleminde 75 litreye kadar su kullanır. (Kaynak: Energy Star energystar.gov)
** Öncü rakip firmanın konsantre olmayan markasına göre damla başına temizlik içerik maddeleri.
† Dünya çapında önemli pazarlarda satılan Dawn ve eşdeğer P&G markaları esas alınmıştır.