Cinsiyet eşitliği

Woman soccer player
Gender equality Icon

Herkesi Eşit Görüyoruz

Ürünlerimizin çoğu kadınlar ve erkekler için benzersiz bir şekilde üretilmiştir. Hayatları, zorlukları ve arzuları hakkında derin bir içgörüye sahibiz. Dolayısıyla, karşılaştıkları toplumsal cinsiyet yanlılığı söz konusu olduğunda, hikayenin gidişatını değiştirmeye yardımcı olmak bizim görevimiz.

2017 yılında, dünyayı kendi gördüğümüz gibi, yani eşit göstermek için bu cinsiyet eşitliği kampanyasını başlattık. Bu kampanya 180'den fazla ülkede milyonlarca kez görüntülendi ve Amerika Ulusal Reklamcılar Derneği (Association of National Advertisers - ANA) tarafından 2017'nin en kapsayıcı reklamlarından biri seçildi.

Watch video: P&G #WeSeeEqual – Gender Equality

Fark yaratabileceğimiz üç alana odaklanıyoruz. Her bölüm hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

A couple on a couch watching women's soccer game on TV

Reklamcılık ve medya

Amerika Ulusal Reklamcılar Derneği (ANA), yayımlanan reklamların %28’inin kadınları negatif yönde resmettiğini tespit etti. Dünyanın en büyük reklam verenlerinden biri olarak, kalıplaşmış yargıları yıkmaya ve değişimi teşvik etmeye yardımcı olmak amacıyla güçlü sesimizi sonuna kadar kullanıyoruz.

Ariel #ShareTheLoad

Hindistan'da, çocukların %70'i, çamaşırları yıkamanın kadının sorumluluğunu olduğuna inanıyor ve bu inanç onların kültürüne kök salmış durumda. Önde gelen deterjan markamız, toplumsal cinsiyet yanlılığını değiştirmeye karar verdi ve ev işlerinde yardımcı olmak için 2 milyondan fazla erkeği bir dilekçe imzalamaya teşvik etti.

Watch video: Ariel – #ShareTheLoad

Timelines | Katie Couric x SK-II

Son Change Destiny kampanyasında, SK-II ve Katie Couric, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara kendi zaman çizelgelerini çizmeleri için ilham vermek ve toplumun beklentilerine göre bir hayat yaşamak yerine, kaderlerinin bir tercih meselesi olduğunu vurgulamak istiyor.

Watch video: The Expiry Date | SK-II #changedestiny

Fairy #MakeItFair

İngiltere'de, kadınların %70'i hala tüm ev işlerini kendileri yapıyor. Bu yüzden Fairy, her aile üyesinin üzerine düşen görevi yerine getirmesini ve işleri adil olarak paylaşmalarını (#MakeItFair) hatırlatmak için ikon haline gelmiş logosundan "y" harfini çıkarmaya karar verdi.

Watch video: Fairy UK Asks: "Is housework shared fairly in your home?"

Always #LikeAGirl

Kızların %50'si ergenlik dönemlerinde büyük bir özgüven kaybı yaşar ve bu kaybı asla geri kazanamazlar. Always, bu yaşlardaki kızlarda, genelde hakaret olarak kullanılan bir ifadeyle başlayan sözlerin oluşturabileceği derin etkiyi değiştirmeyi amaçlıyor.

Watch video: Always #LikeAGirl
Female interested in rocket and robot technology

Eğitim ve ekonomik firsatlar

Her kız çocuğu eğitim alma hakkına sahiptir. Her kadın kendi potansiyelinin zirvesine ulaşmayı hak eder. Ekonomik eşitlik dünyamızı daha güçlü kılacaktır. Şirket ve marka etkisi programlarımız aracılığıyla, bu cinsiyet eşitliğini mümkün kılmaya yardımcı oluyoruz.

Always Kızların Okumaya Devam Etmesini Sağlıyor

female child in classroom

Bazı ülkelerde kızların regl dönemi, okulu aksatmalarına hatta tamamen bırakmalarına sebep olabiliyor. 2006 yılında Always, Afrikalı kızlara ergenlik eğitimi ve hijyenik pedler sağlamaya başladı. O zamandan beri okulların %78'i devamsızlıkların azaldığını bildirdi.

Temel Sosyal Haklardan Mahrum Çocuklar için Eğitime Erişim

female child writing in classroom

P&G Hindistan, okuma yazma oranını %20'den %70'e çıkaran Shiksha programı aracılığıyla kız çocuklarına eğitime erişim imkanı sağladı.

Kadın Liderlerin Yerel Girişimcilerle İletişim Kurmasını Sağlamak

Females working in the office

Yöneticilerimiz, WEConnect International ile ortak olarak, dünya çapında yerel kadın girişimcilerle iş stratejileri ve becerileri geliştirmek için taktiklerini paylaşmak üzere iletişim kurmaktadır.

The woman and the man present the presentation

P&G içerisindeki kapsayıcı ortam

Herkesin eşit muamele gördüğü ve sahip olduğu potansiyelin tam anlamıyla katkıda bulunabileceği bir kültür yaratmayı taahhüt ediyoruz. Bu nedenle, şirketimizin her alanında 50/50 temsilin sağlanması en önemli önceliğimizdir.

Eşit Ebeveyn Hakları

Parents with child

2017 yılında, 26 ülkede, doğan çocuğun ilk yılı boyunca artırılmış annelik izni, evlatlık edinme izni ve babalık izinlerini de ekleyerek çalışanlarımıza sunduğumuz yan hakları genişlettik.

Birbirlerine Destek Olan Kadınlar

Women working in office

LeanIn.org'un kurucu ortaklarından biri olarak, dünyanın her köşesinde “Lean In Circles” (Destek Zinciri) etkinlikleri düzenliyoruz. Şimdiye kadar, 4000'den fazla kadın iş ve kariyer zorluklarıyla başa çıkmak için hemcins iş arkadaşları arasında destek zincirine katıldı.

Erkek Destekçiler

Male advocates

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına erkeklerin tam desteğini devreye sokan bir program olan MARC™'ı (Gerçek Değişimi Savunan Erkekler) hayata geçirmek için Catalyst ile ortak çalışıyoruz.

Üretimde Öncü Kadınlar

Woman leading a meeting

Geleneksel olarak erkek egemen kültüre sahip bir bölge olan Bangkok’da bulunan fabrikamız, liderlik ekibinde %50'si çalışan annelerden oluşan %70 oranında kadın çalışana sahip olmaktan ötürü gurur duyuyor. Bu başarı büyük ölçüde, sunduğumuz ebeveyn hakları ve kapsayıcı kültürümüzden kaynaklanmaktadır.

National Association for Female Executives

Yönetici Kadınlar için En İyi Şirketler

Ulusal Kadın Yöneticiler Derneği

Ortaklarımız

Herkesi eşit gören bir dünya oluşturmak için her gün çalışıyoruz fakat bunu tek başımıza başaramayız. Etkimizi güçlendirmek ve artırmak için, toplumsal cinsiyet eşitliğine olan taahhüdümüzü paylaşan kuruluşlarla ortak olarak çalışıyoruz.

 • Association of National Advertisers
 • Lean In
 • Catalyst CEO Champions For Change
 • UN Women
 • Women in the World
 • WASH United
 • Save the Children
 • #SeeHer
 • Global Citizen
 • Seneca Women
 • CARE
 • Sesame Workshop
 • World Vision
 • Network of Executive Women
 • Women’s Business Enterprise National Council
 • WEConnect International
 • LEAD Network
 • Geena Davis Institute on Gender in Media

Bekleyin, daha bitmedi

Her zaman başka şeyler üzerinde çalışıyoruz. Cinsiyet eşitliği çabalarımız hakkında bilgi edinmek (dünyanın dört bir yanındaki öğrencileri STEM'in peşinden gitmeye teşvik etmek gibi) veya ortaklarımızın tam listesini görmek için 2019 SOSYAL SORUMLULUK RAPORUMUZU indirin.